Cmentarzyk Obrońców Westerplatte

Pomysłodawcą cmentarzyka poległych na Westerplatte był zastępca komendanta składnicy kapitan Franciszek Dąbrowski (po prawej). Jest on sytuowany w miejscu, gdzie poległa największa liczna obrońców – na ruinach warowni nr 5.

W 1971 roku złożono tu urnę z prochami majora Henryka Sucharskiego (po niżej), który dowodził składnicą na Westerplatte do jej kapitulacji 7 września 1939 roku.

W czasie walk poległo co najmniej 15 Polaków, a jeden został podobno zamordowany w niewoli przez Gestapo za niezdradzenie szyfrów radiowych.

Według zapisów z dziennika bojowego pancernika “Schleswig-Holstein” Polacy zaraz po kapitulacji podali swoje straty jako 15–20 zabitych. Porucznik Pająk w swojej relacji z 1945 roku podał, że straty polskie wyniosły 21 żołnierzy. Chorąży Gryczman w swojej relacji podał straty polskie jako 20 zabitych.

Z ustalonego składu załogi WST los siedmiu żołnierzy jest nadal nieznany. Nie wiadomo, czy są to ci nieznani z nazwisk żołnierze, odnalezieni na terenie Westerplatte.

Lista poległych: st. strz. Konstanty Jezierski (1 września śmiertelnie ranny w głowę w kabinie bojowej wartowni nr 3 od pocisku, który wpadł przez strzelnicę), st. sierż. Wojciech Najsarek (1 września ciężko ranny przy stacji PKP, odnaleziony przez Niemców, zmarł tego dnia w szpitalu mimo prób uratowania go), kpr. Andrzej Kowalczyk (1 września ciężko ranny, pozostawiony ok. 100 metrów od wartowni nr 1, prawdopodobnie żywcem zasypany w leju po bombie podczas ostrzału artyleryjskiego), strz. Bronisław Uss (1 września ciężko ranny koło wartowni Schupo, odnaleziony przez Niemców, zmarł tego dnia na przedpolu Westerplatte mimo prób uratowania go), st. strz. Zygmunt Zięba (1 września ranny odłamkiem bomby w koszarach, zmarł 2 września),  strz. Władysław Jakubiak (2 września zginął od wybuchu bomby przed koszarami), plut. Adolf Petzelt (2 września zginął w wartowni nr 5 w wyniku eksplozji bomby lotniczej; nigdy już nie uda się wyjaśnić, ilu naprawdę żołnierzy zginęło w wartowni nr 5), kpr. Bronisław Perucki, st. strz. Władysław Okraszewski, st. strz. Antoni Piróg, st. strz. Ignacy Zatorski, st. Józef Kita, kpr. Jan Gębura (2 września zginął na dachu koszar, pilnując białej flagi), strz. Mieczysław Krzak (5 września zginął w wyniku pomyłki – wzięty za Niemca – od kuli kolegów w nocy k. placówki “Fort”), strz. Jan Czywil (7 września ciężko ranny w szyję i głowę w wartowni nr 1, zmarł w niemieckim szpitalu wieczorem tego dnia).

Podziel się na:
 • Facebook
 • Gadu-Gadu Live
 • Wykop
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Flaker

Przeczytaj też::

 1. Szczątki hitlerowskich obrońców Iławy
  W iławskim lesie, w pobliżu wieży ciśnień, odkryto szczątki trzech...
 2. Waleczny Ułan
  Rtm. Adam Bartosiewicz w walce pod wsią Rudnia Jakinowocka rzucił...
 3. 17 września 1939 roku: Zabójczy cios w plecy
  O świcie 17 września 1939 roku odwieczny wróg napadł na...
 4. 1 września 1939 roku – 73 rocznica wybuchu II wojny światowej
  „Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne...
 5. Idziemy wywalczyć wolność dla naszych dzieci!
  Bez wahania rzucił się w jego stronę i dosiadł go....
Opublikowano w Aktualności, Miejsca Pamięci Narodowej Tagi: , , .

Komentarz do Cmentarzyk Obrońców Westerplatte

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>